Головна » Файли » Конспекти уроків з історії » 6 клас

Фінікійські міста держави
[ Викачати з сервера (184.9 Kb) ] 08.30.2016, 10:17 PM

Клас____                                                                               Дата______________

                                             План-конспект уроку № ____

                                   Тема: « Фінікійські міста – держави.»

Мета: дати уявлення про країни Близького Сходу,ознайомити з найважливішими етапами історичного розвитку Фінікії, розглянути особливості розвитку Фінікії, охарактеризувати фінікійські міста-держави, заснування колоній; розвивати вміння порівнювати історичний матеріал, працювати з різними видами джерел,картами атласу, ілюстраціями; виховувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: атласи,підручник,презентація – ілюстрації, сигнальні картки,мікрофон

Тип уроку:комбінований

Основні поняття: «Фінікія» «міста-держави», «колонія», «колонізація», «метрополія»

Хід уроку

І.Організаційний момент. Сьогодні на уроці ми з вами уявимо себе видатними істориками, дослідниками, археологами,мандрівниками, торговцями і навіть,вчителями і  піратами. Отже ви зрозуміли, що наш урок сьогодні цікавий і буде вимагати від вас уваги, знань,спостережливості і вміння міркувати.

ІІ. Актуалізація опорних знань та перевірка вивченого матеріалу.

    І почнемо наш урок с того, що ми пограємо і пригадаємо матеріал попереднього уроку. Гра називається « Слово до слова» уявіть себе мовознавцями і вам потрібно підібрати слова, які можуть буди використані для,наприклад, характеристики території Дворіччя. Почну я…територія Передньої Азії, що знаходилась між річками Тигр і Євфрат. Продовжуйте ви…            Сподобалось вам грати?

 Ну тоді ще одна гра « Запропонуй запитання»  і зараз ви будете вчителям иі  повинні запропонувати один одному запитання, що стосуються теми попереднього уроку.                 Прийшов час стати вам учнями і ми пишемо історичний диктант:

1)      Розквіт Вавилона пов'язаний з царем …… він вперше уклав і записав….., що були обов’язкові для виконання всіма.

2)       Грецькі географи назвали цю територію ….

3)      Основними заняттями жителів Дворіччя були …,……..

4)       Храми шумер у вигляді багатоярусних сходинок це….

5)       Письмо народів Міжріччя називалось….

6)      На чолі міст-держав Шумеру стояв ….

7)      Найсильнішим містом на півдні Дворіччя був ….

(Учитель вибірково перевіряє диктанти або відразу ж переходить до викладення нового матеріалу.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  Учитель:  Вже час ставати нам істориками - дослідниками і знайомитись з наступною державою Передньої Азії і це буде Фінікія і її міста - держави. Запишіть будь ласка число,тему уроку(записую її на дошці ).І так ми з вами дізнаємось які ще неординарні,цікаві народи проживали поряд з народами Дворіччя, чим вони займалися ,яке вели життя і чип прославились. Познайомимось з новими словами – термінами –( вони записані на дошці.) та доречністю їх вживання. Знайдемо Фінікію, її міста – держави ,колонії на карті.

УчительБільше 4 тис років тому на східному узбережжі Середземного моря у Саронський долині оселились племена. У давнину ця земля називалася Ханаан, давні греки назвали ці народи фінікійцями, а їх державу Фінікією ,грецькою означає «червонувата»,          «пурпурова».  Фінікія та сусідні землі  розташовувалися в регіоні, що зараз має назву Близький Схід. Стародавня Фінікія  була відокремлена від Західної  Азії  гірським  хребтом  -  Ліванськими горами, що тоді були рясно вкриті лісами з кедру та гаями з оливи. До речі зараз це землі  сучасної держави Ліван.

 І так мої  юні картографи знайдіть  Фінікію ( пропоную учням найти цю територію на карті атласу                  № 4,показую кадр презентації з картою) Вона являла собою смугу між морем і горами завширшки до кількох десятків кілометрів . У Фінікії не було великих річок і долин з родючими ґрунтами.

Пропоную учням записати у зошит що таке « Фінікія».  Мало було також місця для полів і пасовищ. Проте було поширене садівництво. Фінікійці вирощували виноград та оливкові дерева. З оливок вони видавлювали духмяну олію, з винограду робили вино. Олію та вино фінікійці обмінювали на пшеницю.

Провозу фізкультхвилинку на місці…Настав час вам уявити себе спортсменами,будь ласка відклали ручки і підняли руки до гори рівно і потрусили кистями рук,тепер тримаємо руки прямо перед собою і декілька разів зжимаємо і розжимаємо пальці рук;опустіть руки і закрийте очі і відкрийте і так декілька разів. Ми відпочили і можемо почати працювати далі..

     Місце розташування цієї землі  було надзвичайно зручним. Тут сходилися караванні та морські торгові шляхи з Дворіччя, Єгипту, Греції та інших країн. Обмежена кількість землі прискорювала процес виникнення міст. З часом фінікійські поселення перетворилися на багаті торгові міста,що стали містами – державами нагадайте міні що значить місто держава?Так це держава куди входило місто і сусідні землі ,де були свої закони і правителі(пропоную учням найти по карті атласу і назвати найбільші міста,показую фото деяких в презентації) На півночі знаходилось місто, яке греки називали Бібл місто виникло у 2 тис.до н. е., по -фінікійськи  Гебал, що у перекладі означало гора ,розташовано воно за 32 км на північ від Бейрута — сьогоднішньої столиці Лівану. Звідси велася торгівля з Єгиптом: вивозили ліс, вино і маслинову олію,з Єгипту везли сувої папірусу . Найбільше фінікійське місто греки називали Тір, що відповідало фінікійському Цур – скеля. Тір стояв на острові неподалік від берега і був майже неприступним для ворогів. Третє найбільше місто називалось Сидон, що означало місто рибної ловлі. Міста і селища розташовувались по береговій лінії. Це було пов'язано з основним заняттям фінікійців – мореплавством, риболовством, торгівлею. Кожне фінікійське місто мало свого правителя – царя. Він був залежним від ради вельмож і від народних зборів. У Фінікії не було єдності. Фінікійський народ не мав навіть власної назви. Жителі кожного міста називали себе його іменем.

  Чи впливало географічне положення на заняття людей які там жили?Чим же займалися фінікійці? Як ви гадаєте?З давніх-давен у фінікійських містах розвивалось ремесло. Далеко за межами країни славились вироби фінікійських ремісників: ювелірів, ливарників, будівельників,котрі зводили неприступні фортеці й чудові храми в багатьох місцях Середземномор’я,ткачів, різьбярів по дереву та слоновій кістці.

  У Фінікії стали виготовляти скло різноманітних сортів: від темного і непрозорого до прозорого. Зі скла робили різноманітні прикраси, флакончики для пахощів, які дуже цінувалися. Існує легенда як виникло скло – один фінікійський корабель віз селітру з Єгипту,причалив до берега,щоб моряки відпочили,деревини не було і вогонь розпалили на селітрі,коли вона розігрілась то поєдналась з піском і утворилась дивна густа речовина, яка потім застигла, це і було скло.(слайд перший  - скляна намистина у вигляді голови)

   Надзвичайно розвинулось у Фінікії виготовлення пурпурової фарби, яку дуже цінували в країнах стародавнього світу. Досвідчені водолази пірнали на дно моря і, ризикуючи життям, добували звідти дорогоцінні пурпурові черепашки.(показую перший слайд презентації – черепашки,мушлі)) З кожного молюска видавлювали краплину дорогоцінної рідини, яка давала змогу фарбувати одяг у різні відтінки пурпурового кольору. Причому настільки ґрунтовно, що навіть під час прання тканини не линяли. Носили тоді  таки тканини лише дуже багаті люди – фараони, жерці, імператори, воєначальники.

Цікаво знати. Збереглася розповідь, як ця фарба була відкрита. Одного разу фінікійський пастух пас череду недалеко від морського узбережжя. Його собака розгриз морського молюска. Коли він повернувся до свого господаря, морда у нього була пофарбована в пурпуровий колір. Пастух подумав, що пес чимось поранився, і почав витирати шматком шерсті уявну кров, але ніякої рани не знайшов. Натомість шерсть набула чудового яскраво-червоного кольору.

  Фінікійці вважалися в стародавні часи найкращими кораблебудівельниками. З кедра та дуба майстри будували швидкохідні кораблі. Їх флот був на той час самий сильний і досконалий, кораблі мали закруглені корпуса,високу корму,прямокутні вітрила. Моряки складали за небесними світилами точні карти,зберігали їх від чужих, як і карти узбережжя . На кораблях були за веслувальників раби, яких приковували ланцюгами і якщо тонув корабель, то раби теж тонули. Фінікійці ,до речі за наказом єгипетського царя Нехо в 600 р. до н. е вперше облили Африку ,на це вони потратили 3 роки.

 Уявіть якби ви були мандрівником на тому човні з фінікійцями і скажіть, як ви гадаєте, чому так довго  вони плили і що значила їх мандрівка?(показую слайд презентація – кораблі. Карта напрямки їх мандрівок)

  Фінікійські міста були центрами торгівлі в Передній Азії. Знамениті фінікійські купці-мореплавці встановили зв'язки з різноманітними країнами та народами, , заволоділи торговими шляхами Середземномор'я.

 Ви вже дещо знаєте про Фінікію Уявіть себе купцями,чим би ви торгували з іншими державами?  Вони торгували тканинами з Єгиптом, вином із Сидону, олією з Тіру, міддю з Кіпру, кедром з Ліванських гір, сушеною рибою з фінікійських міст, «живим товаром» – рабами,склом,прикрасами,бронзовими мечами і панцирями. Коли фінікійський корабель входив у чужу гавань, городяни зустрічали його з радістю. Фінікійські купці в давнину заслужили поганої слави людоловів. Коли їхній корабель стояв у гавані, вони хитрощами заманювали до себе людей, особливо дітей. Потім продавали їх у рабство в інші країни. Але якщо випадав зручний момент, не соромилися займатись і розбоєм. Іноді вони висаджувались на берег і грабували беззахисні поселення. Людей, захоплених зненацька, викрадали.(показую слайд торгівля фінікійців і чим торгували)

 

       В містах Фінікії збільшувалось населення,тут проживало багато іноземців,купців,ремісників,тому молодим людям тут часто важко було знайти роботу житло і вони почали масово переселятися на нові землі,закладати нові міста. Таке переселення називається колонізація, а нові створені міста  – колоніями.

 Учні записують визначення у зошит, звертаю їх на ці нові слова на дошці. Купці теж буваючи в нових містах засновували там колонії  - на іспанських берегах — Гадес, на африканських — Карфаген. У середині І тис. до н. є. фінікійці освоїли територію Сицилії.

 (Показую карту колоній в презентації). Вихідці із Тіра в 9 ст. до н. е заснували в Африці місто Карфаген ,що проіснувало довше ніж його « метрополія» – це місто,що заснувало колонію.(записують у зошиті)

Відкрийте підручник на сторінці 80 і прочитайте будь ласка про ще один значний винахід фінікійців, що став в нагоді багатьом народам (показую слайд алфавіт)

   Фінікійські купці вели жваву торгівлю. Торгові записи слід було вести швидко. Ієрогліфи і клинопис були для цього надто складними. Фінікійці використали досвід єгиптян та вавилонян, у яких були знаки не тільки для слів, а й для окремих приголосних звуків. У кінці II тис. до н.е. в Фінікії винайдено алфавіт. Він мав 22 знаки. Кожен знак відповідав окремому приголосному звуку і був літерою. Голосні звуки на письмі пропускалися. Наприклад, слово «цар» записувалось літерами ШР. Той, хто це читав, мусив сам здогадатися за змістом, що треба читати «шарру» («цар»). Писали фінікійці справа наліво (у нас зліва направо). Літери нагадували зображення предметів, назви яких починалися з цих літер. Алфавіт був простішим і зручнішим звичного клинопису. Тому він швидко поширився серед народів Близького Сходу, а згодом і інших країн. Фінікійський алфавіт перейняли греки. Деяким знакам вони надали значення голосних і з часом змінили напрям письма (стали писати зліва направо). Багато грецьких літер зберегли фінікійські назви. Наприклад, «альфа» походить від фінікійського «алеф» – бик, «бета» – від фінікійського слова «бет» – дім. Від фінікійського та грецького алфавітів походять майже всі алфавіти світу, в тому числі й українська абетка.

ІV.  Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.

   І так на сьогоднішньому  уроці ми з вами виконали усі поставлені перед нами задачі,завдяки нашій уяві і бажанню дізнатися нове, змогли побачити Фінікію і фінікійців,дізнались чим вони займались, як торгували і плавали морями,як жили. На останок  пограємо у гру  « Мікрофон» - уявіть що у вас беруть журналісти відомого каналу інтерв’ю, вам потрібно відповісти на одне з поставлених питань ( питання заздалегідь написані на дошці)

  1.  Що вам найбільше запам’яталось на уроці сьогодні?
  2. Що  з нового на уроці вас найбільше здивувало ?
  3. Вискажіть свої міркування про внесок фінікійців у розвиток світової цивілізації
  4. Що вам на сьогоднішньому уроці не сподобалось?

Наступна наша гра « Вірю не вірю»  вам потрібно піднімати рожеву картку якщо ви згодні і зелену якщо – ні

  1. Карфаген був розташований у Фінікії
  2. Фінікія так названа греками
  3.  І була розташована на східному березі Середземного моря
  4. Фінікійці масово займались розведенням худоби.
  5. У фінікійців не було рабів
  6. Купці придумали для полегшення ведення своїх підрахунків і записів алфавіт
  7. Р6емісленики Фінікії вміли виробляти скло і пурпурову стійку фарбу.

V. Підсумок уроку

Оголошення оцінок, загальна характеристика роботи учнів на уроці.

    VI. Домашнє завдання   1)параграф 15 до стор. 81; 2)Скласти розповідь про мандрівку фінікійського  купця

Категорія: 6 клас | Додав: elenalautner
Переглядів: 1945 | Завантажень: 18 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar