Головна » Файли » Конспекти уроків з географії » 6 клас

Основні форми рельєфу - гори
09.02.2016, 8:51 PM

Тема уроку: «Основні форми рельєфу землі – гори»

Мета:поглиблення та систематизація знань про формі рельєфу земної поверхні і формування вмінь учнів проводити групування географічних об’єктів по різним признакам і розвивати уміння характеризувати географічне положення рівнин по фізичній карті та складати їх комплексну характеристику; стимулювати розвиток аналітичного мислення учнів; покращити учням вміння знаходити і підписувати на контурній карті географічні об’єкти ; формувати пізнавальний інтерес; виконувати навички колективної творчості та взаємовідносин.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, атлас, зошит для практичних робіт, ілюстрації, ребуси, схеми.

                                  Зміст  уроку

1.Організаційний момент

І так діти сіли рівненько виправили спинки ми починаємо наш урок. Він сьогодні у нас не звичайний. Ми продовжену з вами мандрувати по планетам. Ви розумієте, що ці мандри будуть не справжні. Але наша з вами уява допоможе нам з вами сьогодні і ми побуваємо в найпрекрасніших куточках нашої Землі. На кожній парті лежить аркуш, це ваша шпаргалочка-путівнниця, вона допоможе вам сьогодні не заблукати.

Щоб вирушити у мандри треба перевірити, чи готові ви до них, чи здатні ви витримати усі труднощі. Тому я приготувала завдання-випробування вирішивши їх ви зможете рушати у мандрівку.

2.Активізація опорних знань і вмінь

А)Перше завдання називається «Зашифроване слово» ви повинні розгадати ребус

1)екватор                                     5)вулкан

2)паралель                                   6)рельєф

3)глобус                                       7)рівнина

4)літосфера

Б)Друге завдання це кросворд «Землетрус»

                    Питання

1)Дорогий метал.(золото)

2)Гаряча вода, що б’є фонтаном.(гейзер)

3)Рух магми від атмосфери до поверхні.(магматизм)

4)Магма, що випливає на поверхні землі.(лава)

5)Прилад, що фіксує пісенні поштовхи.(сейсмограф)

6)Горючі корисні копалини.(торф)

7)Гірські породи, що утворились з магми.(рудні)

8)Осадові гірські породи, що утворились в результаті руйнування гір(уламкові)

9)Кольоровий метал(свинець)

 

                                 

В)Трете завдання називається «Заплутані дороги» послухайте загадки

  • Країни без людей, міста без будинків. Ліси без дерев, моря без води. Що це таке, назви?(Географічна карта)
  • Я маленький та зручненький. І подібний я до неньки. Ще я менше в сотні раз. Діточок її плекаю, мандрувати їм допомагаю, та не син її не сват. Бо маю я меридіан, паралелі океани і міста, країни , річки, захід, північ, південь, схід. Що таке я назвіть?(Глобус)
  • И 4-та загадка конкурсу «Заплутані дороги» написана на ваших шпаргалках. Зверніть увагу, що це не прості загадки, бо вони складаються з набору слів, але ви повинні розставити слова так, щоб вийшло 2 речення-визначення.

3.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

Ну що ж вісі молодці, з усіма моїми завданнями справились добре і ми з вами можемо вирушати у мандри.

Уже багато років ми мандруємо з вами по великій країні, що розташована по всій поверхні нашої Землі – ця країна літосфера.

 

Мі познайомились з внутрішніми і зовнішніми  процесами. Діяльність цих сил може порівнюватись з руками скульптора, що створює різні форми поверхні Землі. Про ці форми ви дізнаєтесь сьогодні. Дізнаєтесь, як вони утворюються, за якими знаками різняться, які вони бувають. Уявіть собі, що ми з вами пролітаємо, як птахи над земною по верхньою, там ми бачимо гори, там ріки, вершини вулканів, а ось там рівні ділянки землі, що тягнуться на багато-багато км.

Треба глянуть навкруги:

І дорого, й поле, й луг –

Все далеко й добро видно.

На просторах цих безмежних

Зустрічаються горби, також балки та яри.

Ви вже здогадались про, що мова іде про…рівнини

4.Вивчення нового матеріалу.

Записуємо діти тему нашого уроку: «Основні форми рельєфу. Рівнини »

Ви вже сьогодні самі пригадали що рельєф – це усі нерівності земної поверхні.

А гори і рівнини – основні форми рельєфу Землі

                                              (учні записують у зошит.)

Величезні гори і неозорі рівнини, вулкани, глибокі западини, долини, піщані горби – це все різноманітні форми рельєфу, що є на нашій землі. Так різноманіття пов’язане з однією внутрішніх і зовнішніх процесів Землі. Розкажіть мені:

  1. Які процеси називають зовнішніми?
  2. Як вони проявляються?
  3. Чому процеси називаються зовнішніми?
  4. Що до низ належить?

Ми з вами все з’ясували, що і ті і ті сили змінюють вигляд нашої планети, внутрішні процеси утворюють нерівності, а зовнішні намагаються їх вирівняти.

А зараз діти пофантазуйте і уявіть, що одного дня всі води нашої планети випарилися, не залишилось не морів не океанів, що залишилось? Так це материки і дно океанів – океанічні западини. Це «обличчя» нашої планети – теж форми рельєфу які називають планетарними, основними формами будуть гори і рівнини їх утворюють ще менші це горби, долини, яри і є ще менші форми рельєфу це вимоїни, лощини, провалля, невеликі  дюни .(малюю схему  під час розповіді чи на білих аркушах вже написані форми чіпляю їх по черзі стовпчиком)

Ми з вами живемо на планеті рівнин. На планеті вони займають 1/5- це дуже багато, значно більше ніж гори. Україна теж переважно рівнинна держава. Подивіться на карту Світу, України і скажіть

  1. Яким кольором позначають рівнини?
  2. Яким кольором гори позначають?
  3. Яких кольорів найбільше?(зеленого чи жовтого)

Це діти кольори рівнин

  • Що нам допоможе визначити висоту рівнини, гори по карті?(шкала висот і глибин)

Так рівнини можуть мати абсолютну висоту за цією шкалою від 0 м до 1000 м , по кольору це від темно-зеленого до світло коричневого.

Що ж таке рівнини?

Рівнини - це великі простори суходолу, що мають слабо хвилясту,

Слабо розчленовану поверхню, з не невеликим коливання висот.

Зверніться до нашої шпар галочки вона допоможе переписати, це визначення у зошит.

Рівнини, діти дуже різні. Демонструю малюнки на стенді і на дошці, у підручнику ст. 92. Рівнини дуже різні і можуть відрізнятись за висотою, зовнішнім виглядом поверхні. Розповідаю і малюю схему.

 

Виявляються утворюються рівнини по різному в різні геологічні часи. Дуже часто вони виникали при підняттях і опусканнях. Що це вид рухів літосферних плит? Так виникли первинні рівнини. Бували часи коли рівнини виникали при дії зовнішніх сил. Наприклад активній транспортній функції текучих вод, чи при дії активних процесів вивітрювання та руйнівній роботі вітру. Коли

 Гори руйнувались до рівних ділянок -  це вторинні рівнини.

За висотою ми вже, за шкалою висот і глибин з’ясували, гори бувають різні. Так темно зелений колір скаже, що це рівнина, світло зелений – височина, а жовтий, світло коричневий – плоскогір’я.

І нарешті третя група рівнин за зовнішнім виглядом поверхні. Це плоскі і горбисті чи хвилясті.

Більшість рівнин, що ми сьогодні розглянули мають дуже великі розміри, про це свідчать навіть їх назви – Велика Китайська рівнина, Східно – Європейська рівнина(на ній лежать декілька держав)Амазонська площа 5 тис км, Бразильське плоскогір’я та Великі рівнини Північної Америки.

Сучасне господарство діяльність людини теж дуже змінює зовнішній вигляд рівнини, на них з’являються терикони, насипи, канали, шахти, кар’єри, підземні переходи, метро.

5.Закріплення вивченого матеріалу

1.А зараз пограємо з вами в гру «Світлофор», я задаватиму питання, якщо ви знаєте відповідь, то піднімаєте зелену картку, якщо ні – рожеву.

  • Що таке рівнина?
  • Які форми рельєфу ми називаємо основними?
  • За якими ознаками різняться рівнини?
  • Яку висоту мають полоскогір’я?
  • Яким кольором позначають низовини?
  • Назвіть сили що впливають на виникнення рівнин?

2.Прийом «Мандрівки»

Ну а тепер як мандрівники ви повинні вміти характеризувати рівнини. Тому зараз ви поділитесь на 3 команди і позмагаєтесь це робити на швидкість. Кожна з команд отримає назву рівнини і повинна її описати. Та команда, що зробить, це швидше і правильно переможе. Допоможе вам знову шпаргалочка. В ній знайдете план – характеристику географічного положення рівнини.

  • Назва
  • Середні висоти
  • Між якими меридіанами та паралелями розташована
  • Приблизна розтяжність з зх на сх, з пн на пд.
  • З якими географічними об’єктами межує
  • Процеси, що на вашу думку утворено цієї рівнини

                            (на це завдання приблизно 7 хв)

                      

                              1 ряд -  Амазонська низовина

                              2 ряд – Аравійська височина

                              3 ряд – Проскогір’я Бразильське

По одному учню від команди виступає і клас перевіряє разом.

Мандрівники не можуть не знати географічної карти і тому в зошитах для практичних робіт нанесіть зараз ті рівнини, які ми сьогодні вивчили, їх назви знову підкаже вам шпар галочка.(нагадую учням правила нанесення географічних об’єктів на карту)

6.Підсумок уроку

Д/з параграф 28, закінчити роботу№6

Під час наших сьогоднішніх подорожей ви познайомились з основними формами рельєфу, особливо рівнинами. Дізнались, що всі вони утворюються під впливом зовнішніх і внутрішніх сил Землі. Бувають різні за висотою – це низовини; за утворенням – первинні і вторинні; за виглядом – прямі і горбисті.

Ви тепер знаєте, що рівнини це великі ділянки суходолу з мало хвилястою поверхню і незначним коливанням висот. Мають велику надію, мандри вам сьогодні сподобались і ми продовжимо це робити на наступному уроці і познайомимось ще з однією формою рельєфу – горами.

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: 6 клас | Додав: elenalautner
Переглядів: 747 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar